A A+ A++
A
Data dodania: 2022-12-09

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczne wakacje bez barier

Osoby z niepełnosprawnością muszą przestrzegać podczas wakacji szeregu zasad bezpieczeństwa, ale w większości nie różnią się one od zaleceń dotyczących sprawnych ludzi.

 

Podstawowe zasady wakacyjnego bezpieczeństwa – wspólne dla wszystkich – to np. ochrona ciała przed nadmiernym nasłonecznieniem. Chodzi zarówno o szkodliwe promieniowanie UV, jak i ryzyko odwodnienia. Szczególną ostrożność należy zachowywać nad wodą (w miarę możliwości należy korzystać z kąpielisk strzeżonych), ale nie można też zapominać o zasadach odpowiedniego przygotowania się do pieszych wędrówek. Chodzi w tym przypadku na przykład o odpowiedni ubiór, zaopatrzenie się w odpowiednią ilość wody i prowiantu, odzież przeciwdeszczową, telefon z powerbankiem, czy latarkę. I co bardzo ważne – trasy takich wędrówek powinny biec po oznakowanych szlakach lub po uczęszczanych trasach, gdzie łatwo może w razie konieczności dotrzeć pomoc (warto z tego powodu zapamiętać lub spisać numery telefonów alarmowych).

Inne zasady dotyczą zaopatrzenia się w apteczkę pierwszej pomocy i zwracanie uwagi na to jemy i pijemy, aby uniknąć groźnych zatruć pokarmowych. Wiąże się z tym konieczność zachowania higieny. Podczas wakacji przyda się również znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy.

W przypadku osób z niepełnosprawnościami trzeba pamiętać również o innych zasadach przed wakacyjnymi wyjazdami. Warto sprawdzić stan techniczny wózków, rowerów, protez i innych sprzętów pomocniczych i sportowych, aby zminimalizować ryzyko awarii lub uszkodzenia. Wskazane jest również dokładne sprawdzenie bazy sportowej i rekreacyjnej pod kątem ich dostosowania do potrzeb OzN. Choć nie wszyscy niepełnosprawni wymagają stałej pomocy asystentów, to jednak w trakcie wakacyjnych wyjazdów wielu z nich powinno mieć kogoś do pomocy – dla bezpieczeństwa i aby wakacje były czasem relaksu, a nie dodatkowego stresu.