A A+ A++
A
SportData dodania: 2023-06-22

Rugby na wózkach w Rzeszowie

Hala Podpromie w Rzeszowie gościła uczestników drugiego tegorocznego turnieju o Międzynarodowe Mistrzostwo Polski w rugby na wózkach.

W zawodach, które odbyły się między 16 a 18 czerwca, wzięło udział 16 zespołów z Polski, Czech i Szwecji. Zawody były rozgrywane w dwóch formułach: paralimpijskiej (WR4) i powszechnej (WR5).

Flying Wings Rzeszowska drużyna Rugby na wózkach wygrała mecz z drużyną Four Kings Warszawa wynikiem 52-47, kończąc II Turniej Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Rzeszowie trzema zwycięstwami.

Organizatorem zawodów był Polski Związek Rugby na Wózkach, który uzyskał wsparcie finansowe ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Państwowego  Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Rugby na wózkach to w Polsce stosunkowo młoda dyscyplina, więc tym bardziej cieszy to, że rośnie poziom sportowy naszych zespołów. I choć na razie brakuje nam spektakularnych sukcesów na międzynarodowych imprezach, to warto odnotować, że polska liga rugby na wózkach należy do największych na świecie.

Jest to także jedna z niewielu dyscyplin, gdzie mamy drużyny mieszane – kobiet i mężczyzn. Drużyny liczą 12 osób, ale jednocześnie na boisku przebywają cztery. Gra toczy się przez cztery ośmiominutowe kwarty, a jeśli wynik jest nierozstrzygnięty, wówczas sędzia zarządza trzyminutową dogrywkę. Piłkę można rzucać, odbijać, wybijać, toczyć, a punkty zdobywa się wtedy, gdy uda się przenieść piłkę przez linię bramkową drużyny przeciwnej przynajmniej dwoma kołami swojego wózka.