A A+ A++
A
SportData dodania: 2023-06-02

Piłkarze po amputacjach zagrają w Krakowie

Stolica Małopolski będzie w czerwcu areną turnieju Ligi Narodów Dywizji A w amp futbolu. Zawody będą także częścią rozgrywanych w Krakowie Igrzysk Europejskich.

Turniej w Krakowie odbędzie się w dniach 16-18 czerwca. Wystąpią w nim cztery zespoły: oprócz Polski – aktualny mistrz świata i Europy Turcja, oraz Hiszpania – wicemistrz Europy i Anglia. Mecze będą rozgrywane na stadionie Prądniczanki Kraków systemem każdy z każdym.
Polska ma bardzo trudnych przeciwników, ale to nic dziwnego, gdyż Dywizja A grupuje europejską elitę w amp futbolu. Nasi piłkarze nie tylko z racji pełnienia roli gospodarza zawodów zapowiadają walkę o wygranie turnieju zawodów w Krakowie, tym bardziej, że z każdą z przyjezdnych drużyn mają sportowe porachunki do wyrównania. Mecze zapowiadają się więc bardzo interesująco i widowiskowo, gdyż w Krakowie zobaczymy najlepszych w tej chwili zawodników ze Starego Kontynentu. Ponadto Liga Narodów będzie debiutem przed polską publicznością naszej kadry narodowej prowadzonej przez nowego trenera – Dymytro Kameko.

Liga Narodów to nowe rozgrywki zorganizowane przez European Amputee Football Federation. Wszystkie drużyny podzielono na cztery dywizje uwzględniające aktualny ranking zespołów narodowych. Zespoły, które zajmą ostatnie miejsca spadną do niższej dywizji, zaś zwycięzcy rozgrywek w dywizjach B,C i D zapewnią sobie awans do wyższej grupy. Jednocześnie Liga Narodów jest eliminacjami do przyszłorocznych mistrzostw Europy w amp futbolu – awans uzyska 16 najlepszych 16 drużyn.

Co ciekawe, turniej Dywizji A Ligi Narodów amp futbolu będzie imprezą towarzyszącą Igrzyskom Europejskim, które będą rozgrywane w Krakowie. To będzie największa w tym roku impreza sportowa w Europie, która zgromadzi około 7 tys. sportowców, zaś amp futbol to jedyna dyscyplina paraolimpijska, która będzie rozgrywana podczas tych igrzysk.