A A+ A++
A
SportData dodania: 2023-06-03

Najlepsi judocy rywalizowali w Elblągu

Blisko 140 zawodników i zawodniczek wzięło udział w Otwartych Mistrzostwach Polski w Judo Osób z Niepełnosprawnościami  – Europejskim Festiwalu Judo, jakie rozegrano w dniach 26-28.2023r. w Elblągu

 

Hala Sportowo-Widowiskowa MOSIR przy ul. Grunwaldzkiej w Elblągu gościła reprezentantów 14 klubów, którzy rywalizowali w 32 grupach, które uwzględniały wagę, grupę sprawnościową oraz stopień niepełnosprawności.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Uczniowski Klub Sportowy Ada Judo Fun Gdańsk, którego reprezentanci zdobyli w Elblągu (siedem złotych medali). Drugą pozycję wywalczyli zawodnicy Akademii Judo Poznań (sześć złotych medali), którzy wyprzedzili drużynę Integracyjnego Klubu Sportowego Atak Elbląg (pięć złotych medali).

Zawody stały na wysokim poziomie, a większość walk była bardzo wyrównana. Trudno jest opisać emocje widoczne na twarzach zawodników zarówno po wygranej, jak i przegranej potyczce, których zagrzewali do walki zgromadzeni
w hali kibice. Mistrzostwom w Elblągu przyglądali się przedstawiciele Polskiego Związku Judo na czele z prezesem Jackiem Zawadką. PZ Judo nominował obsadę sędziowską, która jest przeszkolona w zakresie sędziowania judo dla osób z niepełnosprawnościami.

Zawody z udziałem niepełnosprawnych judoków stoją na coraz wyższym poziomie. To duża zasługa trenerów, którzy przygotowują zawodników, poświęcając im wiele godzin treningów. Nieodzowna jest także pomoc terapeutów, fizjoterapeutów oraz rodziców.

Organizatorem mistrzostw była Spółdzielnia Socjalna Ruczaj, a turniej dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), zaś wsparcia udzieliły Integracyjny Klub Sportowy Atak i Polski Związek Judo.