A A+ A++
A
SportData dodania: 2023-06-02

Badmintoniści walczą o Paryż

Trzy brązowe medale zdobyli polscy sportowcy startujący w Bahrajnie w międzynarodowych zawodach Bahrain Para Badminton International 2023, które zakończyły się 22 maja.

Turniej był najbardziej udany dla Bartłomieja Mroza, który startowała w kategorii SU5 – zawodnicy z dysfunkcją kończyny górnej. Zdobył on brązowy medal indywidulanie i drugi brązowy krążek w deblu w parze z  Ilkerem Tuzcu (Turcja). To jego stały deblowy partner.

Natomiast Oliwia Szmigiel Daria Bujnicka (kategoria SH6 – zawodniczki niskorosłe) zdobyły dla Polski drugi brązowy medal w deblu. Nieco gorzej poszło im w zawodach indywidualnych, gdzie obie Polki odpadły w ćwierćfinałach.

Bliskowschodni turniej stał, zdaniem ekspertów i widzów, na wysokim poziomie. Wiele pojedynków było bardzo zaciętych, a o zwycięstwie decydowały detale. Wie coś o tym nasz żeński debel, który przyleciał do Bahrajnu w roli faworyta po zwycięstwie na wcześniejszych zawodach tej samej rangi w Tajlandii.  W Bahrajnie nie udało się co prawda wygrać, ale Polki zdobyły kolejne doświadczenia, które powinny zaprocentować w następnych imprezach.

Sukces w Bahrajnie ma podwójne znaczenie. Były to bowiem zawody kwalifikacyjne do igrzysk paraolimpijskich, które w przyszłym roku odbędą się w Paryżu. W badmintonie, tak jak w wielu innych dyscyplinach paraolimpijskich, o kwalifikacji do igrzysk decyduje ranking zawodników, dlatego tym bardziej cieszą sukcesy polskich sportowców w Bahrajnie.

Warto dodać, że nasza eksportowa trójka ma bardzo udany 2023 rok. Do tej pory rozegrano bowiem cztery edycje turnieje kwalifikacyjne do igrzysk paraolimpijskich i w każdym z nich Polacy zdobywali medale. Jeśli więc utrzymają oni obecną formę, to na pewno badminton będzie w Paryżu jedną z naszych medalowych szans. Badmintonistom życzymy kolejnych sukcesów.