A A+ A++
A
Data dodania: 2022-08-13

Powstała narodowa kadra kobiet w ampfutbolu 

Osiem zawodniczek z różnych klubów wzięło udział w pierwszym, historycznym zgrupowaniu reprezentacji Polski kobiet w ampfutbolu. Jest to jednocześnie pierwsza kobieca kadra narodowa w Europie w tej dyscyplinie. 

Polską kadrę tworzą: Justyna Bzdela, Jolanta Koteras, Monika Kukła, Joanna Lipińska, Aleksandra Matczak, Jolanta Ożga, Anna Płodzik i Alicja Sowińska. Natomiast sztab reprezentacji tworzą: trener Grzegorz Skrzeczek, trener bramkarzy Igor Woźniak, kierownik drużyny Łukasz Matusik i fizjoterapeuta Adrianna Faron. 

Skład polskiej reprezentacji będzie stopniowo rozszerzany podczas kolejnych zgrupowań, gdyż rośnie popularność ampfutbolu wśród sportsmenek poruszających się o kulach, które teraz uprawiają inne dyscypliny, ale mają też predyspozycje w  kierunku futbolu.  

Na świecie kobiecy ampfutbol nie jest póki co popularny, reprezentacje narodowe powstały dotąd w niewielu krajach, m.in. w Indiach, Liberii i na Haiti, a polska przeciera szlak reprezentacyjny w Europie. To się jednak może wkrótce zmienić, gdyż w 2023, a  najpóźniej w 20224 roku maja się odbyć pierwsze kobiece mistrzostwa świata w  ampfutbolu kobiet, które powinny być doskonałą formą promocji tej dyscypliny.  

Znacznie dłuższą historię reprezentacyjną, bo sięgającą 2011 roku, ma ampfutbol w  wydaniu męskim. Polacy mogą się od tamtego czasu pochwalić wieloma sukcesami na arenie międzynarodowej i oby teraz tą drogą kroczyły ich koleżanki z kadry narodowej.