A A+ A++
A
InformacyjneData dodania: 2023-12-02

Integracja dzieci przez sport

Rekreacja i sport to dziedziny o dużym potencjale w dziedzinie integracji dzieci nie tylko z rówieśnikami w szkole, ale także z innymi członkami rodziny.

 

Nie każde dziecko może samodzielnie uprawiać sport, ale wtedy warto, aby rodzice lub opiekunowie zapewnili im inne możliwości aktywności fizycznej. Jest przecież wiele form rekreacji na świeżym powietrzu, można np. organizować wspólne wycieczki rowerowe po lasach, nad jeziorami, czy do miejscowości z ciekawymi obiektami zabytkowymi i historycznymi (zamki, pałace, skanseny, tereny bitew itp.). Jeśli nawet w rodzinie jest dziecko poruszające się na wózku, to można kupić specjalny wózek doczepiany do roweru rodzica – lub gdy dziecko jest starsze, można kupić mu handbike-a, aby samo poruszało się rowerem napędzanym siłą mięśni rąk.

Cała rodzina może także uprawiać żeglarstwo, kajakarstwo, a przede wszystkim można wspólnie korzystać z basenów, kąpielisk morskich lub położonych nad jeziorami. W okresie zimowym można z kolei wspólnie jeździć na nartach czy sankach, również z użyciem specjalistycznego sprzętu dla dzieci z niepełnosprawnościami.

Taka rodzinna aktywność bardzo dobrze wpływa na dzieci i rodziców. – Wspólna rekreacja umacnia, scala rodzinę, która lepiej sobie radzi z wyzwaniami związanymi z wychowywaniem niepełnosprawnego dziecka. Zwłaszcza, że takie dziecko czuje się wtedy bardziej akceptowane przez rodzeństwo, gdyż jego zachowania niewiele odbiegają od zachowania sprawnych sióstr i braci – uważa pani Dorota, terapeutka prowadząca prywatny gabinet rehabilitacji psychologicznej dla dzieci z niepełnosprawnościami.