A A+ A++
A
Data dodania: 2022-09-15

Więcej sportu na wakacjach

Projekt „Sportowe wakacje bez barier” będzie wpierać aktywność sportową osób z niepełnosprawnościami, przyczyniać się do popularyzowania sportu, kultury fizycznej w tej grupie społecznej.

Więcej sportu na wakacjach

Sportowe wakacje bez barier 

Uprawianie sportu zarówno amatorskie, jak i zawodowe oraz szerzej rozumiana aktywność fizyczna są bardzo ważnymi obszarami działalności każdego społeczeństwa. Aktywny udział w tej działalności biorą także osoby z niepełnosprawnościami.  

Co robimy w wakacje? 

Okresem, który najbardziej sprzyja aktywności fizycznej zarówno osób zdrowych, jak i OzN są wakacje. Ludzie wyjeżdżają wtedy nad morze, jeziora, udają się w góry, gdzie mają możliwości organizowania biegów terenowych, uprawiania sportów wodnych, jazdy na rowerze, jazdy konnej, uprawiania turystyki górskiej i wykonywania wielu innych aktywności sportowych, takich jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka. Co więcej, dużą popularnością cieszą się plażowe odmiany tradycyjnych gier sportowych. 

Projekt „Sportowe wakacje bez barier” będzie wpierać aktywność sportową osób z niepełnosprawnościami, przyczyniać się do popularyzowania sportu, kultury fizycznej w tej grupie społecznej. Chcemy pokazać, że OzN mogą być aktywne fizycznie, że niepełnosprawność coraz częściej przestaje być barierą w uprawianiu różnych dyscyplin sportowych. Przykłady takich działań dają kluby i towarzystwa sportowe zrzeszające OzN, ale o działalności których wielu mieszkańców naszego kraju wie bardzo mało. Promowanie wydarzeń przez nie organizowanych to także jeden z elementów kampanii. 

Nie tylko rozrywka 

Każda forma aktywności fizycznej może być dla osób z niepełnosprawnością nie tylko formą rozrywki, ale także rehabilitacją fizyczną i mentalną. Aktywny wypoczynek może być skuteczną formą rehabilitacji, gdyż podnosi ogólną sprawność fizyczną, poprawia funkcjonowanie organizmu, czego zazwyczaj nie udaje się osiągnąć innymi metodami. Ponadto dla części z osób z niepełnosprawnościami istnieją możliwości zwiększania swojej aktywności fizycznej w sporcie amatorskim, a nawet mogą zmierzać w kierunku wyczynowego uprawiania sportu. 

Amatorzy i olimpijczycy 

Aktywny, letni wypoczynek i amatorskie uprawianie sportu – rozumiane szerzej jako aktywność fizyczna są bardzo ważnymi obszarami funkcjonowania każdego społeczeństwa, który leży w istotnym interesie publicznym i społecznym. Aktywny udział w tej działalności powinny brać również osoby z niepełnosprawnościami. Aktywność ruchowa jest jedną z tych dziedzin aktywności ludzkiej, które mogą̨ najskuteczniej pomagać osobom z niepełnosprawnościami w integracji ze społeczeństwem. Przede wszystkim dlatego, że zadowolenie z uprawiania aktywności fizycznej podnosi jakość życia ludzi niepełnosprawnych, dając im radość z życia, podnosząc samoocenę oraz możliwości osobistego rozwoju. 

Warto wiedzieć, że sport OzN zyskuje na popularności, a w telewizji, Internecie jest prowadzonych coraz więcej transmisji z zawodów sportowych rożnej rangi, w tym międzynarodowych, co powinno pozytywnie wpływać na zaangażowanie kolejnych osób w sport. Tymczasem w kraju rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami nie mają narzędzi, dzięki którym mogliby otrzymać usystematyzowaną informację w zakresie dostępności do aktywnego wypoczynku, kultury fizycznej i sportu. 

Uprawianie sportu przez osoby niepełnosprawne wpływa budująco na osobę również na najbliższe otoczenie, w tym na rodzinę, pozwala stawiać cele i wyzwania, których realizacja buduje poczucie własnej wartości 

Projekt ,,Sportowe wakacje bez barier” dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.