A A+ A++
A
Data dodania: 2022-11-07

Sportowe wakacje w klubie?

Aktywność fizyczna i sport są nieodłączną częścią życia społecznego. Osoby z niepełnosprawnością również powinny mieć możliwość realizowania potrzeb związanych z aktywnością, co pomaga jednocześnie unikać wykluczenia społecznego.

Twoje sportowe wakacje w klubie

Dla wielu osób z niepełnosprawnością ważną rolę odgrywa rehabilitacja, od której bywa, że wszystko się zaczyna. Sport uprawiany hobbystycznie czy nawet wyczynowo powinien być dopasowany (tak jak w przypadku każdego człowieka) do preferencji, ale również do indywidualnych potrzeb i możliwości. Na podstawie predyspozycji i zainteresowania można szukać swojej drogi w aktywności fizycznej pod skrzydłami klubów sportowych zlokalizowanych w całej Polsce.

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” założony w 1952 roku zrzesza kluby sportowe, związki sportowe oraz inne osoby prawne których statut, umowa albo akt założycielski przewiduje prowadzenie działalności w sporcie osób niepełnosprawnych.

Na stronie internetowej https://pzsnstart.eu/kluby/ można znaleźć dane kontaktowe ponad 50 klubów sportowych w różnych częściach kraju, które umożliwiają osobom z niepełnosprawnością rozpoczęcie treningów w wybranej dyscyplinie.

W stowarzyszeniach i klubach zrzeszonych w PZSN „Start” można trenować m.in. lekkoatletykę, pływanie, siatkówkę na siedząco, strzelectwo, tenis na wózkach, wioślarstwo, łucznictwo, goalball, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, koszykówkę na wózkach, rugby, żeglarstwo czy tenis stołowy.

Aby dotrzeć do potencjalnie zainteresowanych osób trenerzy praktykują rozwieszanie plakatów w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej lub współpracę z rehabilitantami czy fizjoterapeutami. Są to więc źródła, gdzie lokalnie można szukać informacji na temat miejsca do ćwiczeń. Warto również za pośrednictwem internetu szukać miejsc w swojej okolicy z uwzględnieniem konkretnej dyscypliny, choć tę, jak pokazują doświadczenia paraolimpijczyków, czasem zmienia się nawet kilkukrotnie po rozpoczęciu treningów.

Rozszerzanie oferty klubów sportowych, szczególnie tych w mniejszych miejscowościach, o zajęcia dla osób z niepełnosprawnością jest ważnym krokiem w stronę zapobieganiu wykluczeniu w tym obszarze funkcjonowania w społeczeństwie.

Właśnie, dlatego warto sprawdzić ofertę i spróbować spędzić wakacje lub urlop na sportowo!