A A+ A++
A
Data dodania: 2022-12-09

Sport nie musi dużo kosztować

Czy sport naprawdę jest drogi?

Inflacja będzie pociągać za sobą także wzrost cen dostępu do infrastruktury sportowej. Ale na pewno osobom z niepełnosprawnościami pozostanie jeszcze wiele możliwości bezpłatnego lub taniego aktywnego wypoczynku podczas najbliższych ferii i przyszłorocznych wakacji.

 

O tym, że uprawianie sportu, nawet w wydaniu czysto amatorskim, może mocno podrożeć świadczą zapowiedzi właścicieli lub zarządców stacji narciarskich o podwyżce opłat za wstęp i wjazd na stoki. Trzeba się więc liczyć i z tym, że z kolei latem droższy będą bilety do parków wodnych, wzrosną koszty wynajmu kajaków, żaglówek, rowerów i innych rodzajów sprzętu sportowego. Nie oznacza to jednak na szczęście tego, że wszędzie będzie drogo i dlatego nie ma powodów, aby osoby z niepełnosprawnościami rezygnowały z planów aktywnego spędzania wakacji dzięki sportowi i turystyce.

Po pierwsze, w miarę tanie powinny pozostać wejściówki na baseny i do parków wodnych. Podwyżki nie są wykluczone, ale będą one umiarkowane, aby zachować powszechność dostępu dla mieszkańców i turystów do tych obiektów. Za darmo będzie można korzystać z wielu plaż nadmorskich i nad jeziorami oraz kąpielisk będących własnością samorządów. Podobnie będzie z boiskami do piłki nożnej, koszyków, czy siatkówki – popularne „orliki” są często użyczane bezpłatnie, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, albo dorosłym za niewielką opłatą. Nie powinno być też drastycznych opłat za wstęp na szlaki turystyczne w parkach narodowych, wciąż za darmo będzie też można jeździć na rowerze czy uprawiać turystykę pieszą na terenie Lasów Państwowych.

Inną tanią lub bezpłatną opcją na wakacje mogą być zorganizowane przez kluby i stowarzyszenia obozy sportowe, zwłaszcza, że często mają one dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub korzystają z dopłat samorządowych.