A A+ A++
A
Data dodania: 2022-10-20

Jak zaplanować wypoczynek z dzieckiem z niepełnosprawnością?

Jak zaplanować sportowy wypoczynek dla osoby z niepełnosprawnością?

Planowanie wypoczynku

Osoby z niepełnosprawnościami mają takie samo prawo do wypoczynku jak i zdrowe. Pomimo różnych ograniczeń funkcjonalnych wpływających na ich życie również potrzebują odpoczynku i wytchnienia. Wakacje to doskonały czas, by zrealizować potrzebę wypoczynku.  OzN pokonując ograniczenia i bariery coraz swobodniej mogą wybierać się w podróże.

Wyjazd może być jak najbardziej udany pod warunkiem, że zostanie zaplanowany we właściwy sposób.

Gdy chcemy wyjechać z osobą niepełnosprawną warto znacznie wcześniej dobrze przemyśleć kilka istotnych kwestii aby uniknąć niespodzianek:

  • kierunek podróży – morze/góry/jeziora/kraj/zagranica – najlepiej taki, który lubimy oraz jest osiągalny funkcjonalne.
  • odpowiednia organizacja – wymaga sporo czasu i wysiłku. Umożliwi czerpanie pełnej radości z urlopu. Co warto zobaczyć podczas wakacji w danym miejscu, zrobić listę miejsc, do których pragniemy się udać, dowiedzieć się więcej o danym celu podróży, rozważyć alternatywne plany i rozwiązania, gdyż dobrze jest być przygotowanym na przeróżne sytuacje.
  • udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – dotyczy środków transportu, pobytu w obiekcie, czy korzystania z atrakcji.
  • transport  – samolot – asystent, który zaopiekuje się nami aż do momentu wejścia do samolotu. Również po wylądowaniu w danym kraju taki serwis będzie na nas czekał. Usługa ta jest bezpłatna i wystarczy zgłosić jej potrzebę w momencie kupna biletu lotniczego lub imprezy turystycznej w biurze podróży. Kolej – jest przystosowana do przewożenia os. niepełnosprawnych. Możliwość skorzystania z pomocy asystenta, który pomoże wejść do pociągu. Jeśli pociąg nie dojeżdża do miejsca naszego zaplanowanego pobytu, pozostaje nam jazda autokarem dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami np.z windami dla wózków. Warto odpowiednio wcześniej zrobić rozeznanie, czy komunikacja publiczna dociera w wybrane przez nas miejsce. Najpewniejszym środkiem transportu jest samochód osobowy.
  • zakwaterowanie – hotel – wyposażony w rampy, podjazdy, windy, czy dostosowane toalety (poręcze)
  • Wycieczki objazdowe – os. niepełnosprawne również chcą zwiedzać. Same powinny wybierać takie kierunki, które nie zagrażają bezpośrednio ich zdrowiu. Koniecznie trzeba w taka trasę zabrać osobę towarzyszącą ze sobą.  W przypadku wyjazdów zagranicznych należy pamiętać o ubezpieczeniu.

Większość podróżujących z osobą niepełnosprawną korzysta ze zorganizowanych wycieczek, oferowanych przez biura podróży, które są odpowiednio dopasowane dla takich osób. Jeżeli sami organizujemy wakacje osoby niepełnosprawnej, która porusza się na wózku, warto wybrać miejsca bardziej dostosowane i przyjazne osobom na czterech kołach.