A A+ A++
A
Data dodania: 2022-11-23

Dzieci i wakacje

Sportowe wakacje dla dzieci z niepełnosprawnościami

Dzieci lubią spędzać czas aktywnie. Zabawa, sport, gry interesują je dużo bardziej niż całodzienne opalanie na leżaku. Dzieci z niepełnosprawnościami również mogą spędzić wakacje w aktywny i ciekawy sposób. Warto się jednak wcześniej zorientować jak można urozmaicić dzieciom czas, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo.

Wyjazd samodzielny

Jeśli planujecie wakacyjny wyjazd, trzeba wcześniej zrobić rozeznanie w wielu kwestiach. Po pierwsze miejsce noclegu powinno być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych (winda, szerokie wejścia, parking). Warto wcześniej sprawdzić bliską dostępność lekarza/szpitala, gdyby była potrzeba skorzystania z pomocy specjalisty. Pomocne też będzie wcześniejsze sprawdzenie atrakcji, wydarzeń sportowych lub kulturalnych, obecność animatora dostępnych w obiekcie noclegowym lub w bliskiej okolicy.

Turnus

Inny pomysł na wakacje dla dziecka z niepełnosprawnością i jego rodziny to wyjazd na turnus rehabilitacyjny. Dzieci mają zapewnioną specjalistyczną opiekę, możliwość uczestniczenia w wycieczkach, zabawy dostosowane do ich możliwości, a rodzice odpoczynek. Wcześniej warto poszukać opinii o różnych turnusach, przeczytać różne oferty i wybrać najlepszą opcję.

Wakacje w domu

Wakacje można spędzić również ciekawie w domowym zaciszu. Nie trzeba ustawiać dziecku napiętego grafiku atrakcji na każdy dzień. Zapchany plan zajęć może spowodować przebodźcowanie dziecka. Wystarczy wprowadzić w ciągu dnia kilka zabaw, które dziecko zajmą, zainteresują, wpłyną pozytywnie na rozwój. Jeśli widzimy, że nasze dziecko jest zmęczone, nie ma energii nie zmuszajmy go do uczestnictwa w wybranych przez nas aktywnościach.

Do wyboru jest cały wachlarz zabaw: orientacyjno-porządkowych, na czworakach, bieżnych, rzutnych, skocznych, kopnych oraz zabaw ze śpiewem. Zabawy należy dostosować indywidualnie do rodzaju niepełnosprawności, a także do zainteresowań dziecka.

Zabawy dla dzieci niedosłyszących i niewidomych to np. chodzenie po narysowanej linii, rysowanie, skakanie, zabawy z piłką, czy plasteliną, ćwiczenia obrazkowe, układanki, rozpoznawanie kolorów, budowanie, segregowanie/dopasowywanie, układanie historyjek, naśladowanie dźwięków/ruchów. Dzieci z ADHD świetnie odnajdą się w zabawach dotykowych np. leniwa ósemka, labirynty, wodzenie oczami za przedmiotem, przenoszenie ciężaru ciała z lewej na prawą stronę, rwanie gazet, ruszanie rękami i nogami, naśladowanie ruchów zwierząt. Aktywności dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną to np.

naśladownictwo ruchów, wymyślanie sekwencji ruchów do naśladowania, zabawy z farbami/ plasteliną, puszczanie baniek, dmuchanie balonów, wprawianie w ruch przedmiotów za pomocą oddechu oraz zabawy dźwiękonaśladowcze. Dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową odpowiednie będą zabawy dźwiękowe, plastyczne, na macie, z piłką, zabawy rozwijające wyobraźnię, głaskanie, przytulanie, ze śpiewaniem. Najlepsze zabawy dla dzieci z autyzmem to np. proste zabawy naśladownicze dźwięków i ruchów, nauka nazw przedmiotów, dopasowywanie nazwy do przedmiotu, dopasowywanie do siebie takich samych przedmiotów, zabawy paluszkowe np. sroczka kaszkę gotowała.

 

Możliwości na spędzenie wakacji aktywnie jest mnóstwo, niezbędne jest jednak wcześniejsze zaplanowanie. Zarówno wakacje spędzone w domu jak i poza nim mogą być bardzo udane.