A A+ A++
A
Data dodania: 2022-12-09

Aktywność na wakacjach

Wakacyjna aktywność fizyczna

Jakie sporty mogą uprawiać latem osoby z niepełnosprawnościami? Prawie wszystkie z tych, które uprawiają osoby w pełni sprawne.

 

Nordic walking, biegi i inne konkurencje lekkoatletyczne, pływanie, kajakarstwo, tenis, kolarstwo, piłka nożna, badminton – to tylko część dyscyplin sportowych, które latem mogą uprawiać osoby niepełnosprawnościami. Niewiele jest letnich sportów, które można uznać za takie, którymi nie powinny zajmować się OzN, choć oczywiście poziom ich aktywności sportowej jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. I od dostępności bazy sportowej oraz specjalistycznego sprzętu, jak np. rowery napędzane siłą mięśni rąk, specjalne piłki czy wózki inwalidzkie umożliwiające uprawianie sportu przez osoby niezdolne do samodzielnego poruszania się lub mające kłopoty z widzeniem.

Coraz gęstsza sieć ścieżek rowerowych w miastach i innych miejscowościach wypoczynkowych, ale także np. na szlakach turystycznych, powoduje, że wrasta liczba aktywnych niepełnosprawnych rowerzystów, w tym osób korzystających z handbike’ów, czy też osób niedowidzących, które jeżdżą w tandemach z przewodnikami. OzN nie mają też już większych problemów z tym, aby skorzystać z basenów, czy kortów tenisowych. W okresie letnim dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony niepełnosprawnych cieszy się jeździectwo, a wiele obozów konnych nie może pomieścić wszystkich chętnych.

Przykładem sportu, który w ostatnich kilku latach zyskuje na popularności wśród osób z niepełnosprawnościami jest rafting, czyli odmiana górskiego flisu. Uczestnicy takie spływu pokonują rzeki przy pomocy różnego rodzaju tratw, kajaków, łodzi i pontonów. To co prawda bardziej impreza turystyczna niż sportowa, ale jest doskonałym treningiem np. przed zawodami kajakarskimi czy wioślarskimi.