A A+ A++
A
Informacyjne,SportData dodania: 2023-07-04

Worek medali w Berlinie

Reprezentacja Polski wróciła z pokaźnym dorobkiem medalowym z XVI Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Berlinie – zdobyliśmy łącznie 57 medali, w tym 15 złotych.

 

Polscy sportowcy wywalczyli 15 złotych, 26 srebrnych i 16 brązowych medali. Najwięcej miejsc na olimpijskim podium wywalczyli gimnastycy, którzy zdobyli trzy złote, siedem srebrnych i jeden brązowy krążek. Siedem medali, ale za to aż cztery złote i trzy srebrne zdobyliśmy w trójboju siłowym. Również siedem medali – sześć srebrnych i brązowy wywalczyli nasi kajakarze. Z pięcioma medalami – trzy złote i dwa srebrne – wracają jeźdźcy, a z czterema kolarze (po jednym złotym i srebrnym i dwoma brązowymi. Złote medale zdobyliśmy jeszcze w badmintonie, bocce, tenisie i judo. Ponadto medale zdobywali też, lekkoatleci, pływacy, golfiści, tenisiści stołowi czy wrotkarze.

Polacy rywalizowali ogółem w 18 dyscyplinach z 25 jakie rozgrywano podczas Igrzysk w Berlinie. Polska reprezentacja Olimpiad Specjalnych liczyła ponad 70 sportowców, którymi opiekowało się grono ponad 20 trenerów. Ogółem do Berlina przyjechało siedem tysięcy sportowców ze 190 krajów, co najlepiej pokazuje zasięg i znaczenie ruchu Olimpiad Specjalnych, nie tylko w wymiarze sportowym. Jak bowiem często podkreślają terapeuci, eksperci, ale również sami zawodnicy, wyniki sportowe nie ogrywają tu najważniejszej roli. O wiele wyżej ceni się bowiem wymiar społeczny Olimpiad Specjalnych, czyli przełamywanie barier, stereotypów w postrzeganiu osób z niepełnosprawnościami, którzy mogą aktywnie uprawiać sport i na coraz wyższym poziomie.

 

Następne Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbędą się w 2025 roku w sportach zimowych. Gospodarzem zawodów będzie Turyn.

Warto dodać, że głównymi instytucjami wspierającymi Olimpiady Specjalne w Polsce są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.