A A+ A++
A
Data dodania: 2022-08-13

Stawiamy na pływanie 

W najbliższych latach jednym z priorytetów Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego pozostanie rozwój pływania wśród OzN.   

Ma to związek z tym, że przez wiele lat pływanie było jedną z koronnych konkurencji naszych paraolimpijczyków. W kolejnych igrzysk przywozili oni worki medali, ale w XXI wieku sytuacja mocno się pogorszyła. Widać to było także podczas ubiegłorocznych igrzysk paraolimpijskich w Tokio, gdy polska reprezentacja zdobyła tylko jeden skromny brązowy medal. Wywalczyła go Oliwia Jabłońska w konkurencji 400 metrów stylem dowolnym (klasa 10). Ten spadek był spowodowany przez brak następców dawnych mistrzów.  

Jeszcze przed tymi igrzyskami Polski Komitet Paraolimpijski przygotował program rozwoju pływania wśród niepełnosprawnych sportowców. Chodzi zwłaszcza o rozwijanie szkolenia młodzieży, aby za kilka lat mogli oni dołączyć do światowej czołówki i przynieść nam kolejne medale. 

Mamy też podstawy do optymizmu, gdyż pływanie jest jedną z najczęstszych aktywności sportowych OzN. Niemal każda taka osoba ma zalecenie od lekarzy, aby korzystać z basenu, gdyż pływanie pomaga w rehabilitacji i generalnie poprawia stan zdrowia. Duża populacja pływaków daje więc nadzieję, że uda się wyszkolić dużą liczbę przyszłych mistrzów.