A A+ A++
A
SportData dodania: 2023-07-29

Złoto w goalballu dla Polski!

Polacy wygrali mistrzostwa świata juniorów do lat 19 w goalballu! W walce o złoty medal Polacy wygrali z Izraelem 11:7.

Światowy championat wygrała reprezentacja w składzie: Marcin Czerwiński, Filip Kłaczkiewicz, Krystian Tyburski, Bartosz Wróbel, Paweł Źrebiec. Trenerem kadry był Piotr Szymala, któremu pomagali: asystent trenera Filip Szymala i fizjoterapeuta Michał Soblik.

W turnieju rozgrywanym w Sau Paulo (Brazylia) starowało sześć drużyn narodowych. W pierwszej rundzie grano systemem „każdy z każdym”. Polacy odnieśli cztery zwycięstwa: 11:3 z Brazylią, 17:7 ze Stanami Zjednoczonymi, 11:1 z Kenią oraz 15:6 z Koreą Południową i jeden mecz zremisowali: z Izraelem 14:14.

To nam zapewniło awans do półfinału, w którym ponownie pokonaliśmy gospodarzy, tym razem 15:5. W drugim półfinale Izrael wygrał z Koreą 11:1. W spotkaniu o trzecie miejsce Brazylia wygrała z Koreą 9:5, a w wielkim finale Polska pokonała Izrael 11:7. Jednocześnie Marcin Czerwiński został królem strzelców turnieju, zdobywając aż 77 spośród 94 bramek strzelonych przez polską reprezentację.

Równolegle rozgrywany był mundial kobiet, niestety bez udziału polskiej reprezentacji. Tytuł mistrzyń świata zdobyły Turczynki, pokonując w finale Australię 10:0. Trzecia lokata przypadła Izraelowi, a czwarta – Brazylii,

Goalball to gra drużynowa dla osób niewidomych i słabowidzących, a zawodnicy grają z zasłoniętymi całkowicie oczami. Dlatego gra się specjalną piłką z dzwoneczkami w środku, a podczas meczu na widowni i na boisku musi panować absolutna cisza. Każda z drużyn składa się z trójki zawodników, a gra toczy się na boisku o wymiarach 18×9 m. Bramka o wysokości 1,3 m zajmuje całą szerokość boiska. Zawodnicy toczą piłkę, w taki sam sposób oddawane są strzały. Od 1976 roku goalball jest dyscypliną paraolimpijską.