A A+ A++
A
SportData dodania: 2023-03-04

Zająć się sportem – ale jakim?

Sport osób niepełnosprawnych jest coraz częściej pokazywany w telewizji, co sprzyja jego promocji i zachęca też wielu niepełnosprawnych do podjęcia aktywności sportowej. Tylko że wybór konkretnej dyscypliny nie jest taki łatwy, jak się może wydawać.

 

Zainteresowanie mediów sportem OzN to nie tylko efekt zmiany postaw społeczeństwa wobec niepełnosprawnych, czy też wprowadzania odgórnych regulacji prawnych dotyczącymi zakazu dyskryminacji tej grupy, ale wynika również z tego, że poziom zawodów jest coraz wyższy, a wiele rozgrywek jest naprawdę widowiskowy. Co więcej, najwybitniejsi niepełnosprawni sportowcy trafiają na pierwsze strony gazet, są też umieszczani na listach najpopularniejszych sportowców kraju. To powoduje, że wiele OzN dotychczas nieaktywnych fizycznie zaczyna się interesować sportem, ale nie bardzo wiedzą, czym konkretnie się zająć.

Osoby z niepełnosprawnościami mają do wyboru coraz więcej dyscyplin i konkurencji, którymi mogą się zajmować amatorsko lub zawodowo. Nie zawsze jednak udaje się od razu wybrać tę, która danej osobie będzie najbardziej odpowiadać, często bowiem mija wiele miesięcy treningów w różnych dyscyplinach zanim niepełnosprawny sportowiec wybierze taki rodzaj sportu, do którego jest najlepiej predystynowany. Jedni np. zaczynają od tenisa czy piłki, aby ostatecznie poświęcić się lekkiej atletyce lub szermierce. Jeszcze inni latem biorą udział w konkurencjach biegowych, a zimą przesiadają się na narty, bo okazują się bardziej wszechstronni.

– Osoba z niepełnosprawnością tak jak każda zdrowa osoba interesuje się jednymi dyscyplinami sportowymi bardziej, a innymi mniej. I te zainteresowania na pewno są pierwszym kryterium wyboru, dopiero potem zaczyna się szukanie takich zajęć, które najlepiej odpowiadają ich możliwościom fizycznym. Dlatego warto, aby niepełnosprawny sportowiec spróbował swoich sił nawet w wielu dyscyplinach zanim trafi do właściwej sekcji w klubie – mówi prof. Janusz Kocki, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji Neuron+.

Sport to znakomita forma rehabilitacji osób z niepełnosprawnościami, zarówno tej fizycznej jak i psychicznej, czy społecznej. Swoich podopiecznych do sportu namawiają też lekarze i rehabilitanci, zajmujący się np. ofiarami wypadków. Takim osobom często trudno jest pogodzić się z tym, że np. wypadek przykuł ich do wózka i nie będą już mogli prowadzić swojego dotychczasowego trybu życia. I sport pomaga im odzyskać wiarę w siebie, mogą udowodnić sobie i innym, że niepełnosprawność nie musi oznaczać rezygnacji z aktywności sportowej.

OzN, które są zainteresowane sportem, mogą kontaktować się z różnymi klubami i stowarzyszeniami sportowymi, które działają w każdym województwie i praktycznie każdym większym lub średnim mieście. Niektóre z nich są wyspecjalizowane w konkretnych dyscyplinach, ale inne mają charakter wielosekcyjny, a najwięcej z nich jest zrzeszonych w „Starcie”. A ponieważ większość dyscyplin, jakimi zajmują się niepełnosprawni sportowcy, można uprawiać na standardowych stadionach i w zwykłych halach sportowych, to aktywności OzN sprzyja rozbudowa infrastruktury sportowej przez samorządy. Każdego roku przybywa bowiem boisk, bieżni lekkoatletycznych, basenów i przez to łatwiej jest ustalić grafiki zajęć również dla niepełnosprawnych sportowców.