A A+ A++
A
Pod złotymi żaglami
SportData dodania: 2023-11-07

Pod złotymi żaglami

Ten sezon jest bardzo udany dla polskich niepełnosprawnych żeglarzy. Dowodem na to są Otwarte Mistrzostwa Świata klasy Hansa z których przywieźli oni cztery złote medale.

 

Regaty rozgrywano w Marina de Portimão (Portugalia), a w zawodach obok żeglarzy z niepełnosprawnościami startowali również pełnosprawni zawodnicy. Z dwoma złotymi medalami i tytułami mistrza świata wrócił z Portugalii Piotr Cichocki (AKS AWF Olsztyn), jeden z najbardziej utytułowanych niepełnosprawnych żeglarzy.

Najpierw Piotr Cichocki zdobył złoto w klasie Hansa 303 double wspólnie z żoną Joanną. Pani Joanna zawsze towarzyszy mężowi w podobnych wyścigach, gdy jedną załogę tworzą sprawni i niepełnosprawni żeglarze, ale po raz pierwszy ścigali się w klasie Hansa 303 double i tym bardziej należy docenić ich wynik. Tym bardziej, że walka o złoto w tej klasie była bardzo wyrównana i zwycięzców poznaliśmy dopiero po ostatniej rundzie.

Kolejne zmagania były już łatwiejsze dla Piotra Cichockiego, który bezapelacyjnie wygrał regaty w klasie Hansa 303 single, gdzie zwyciężył w pięciu z sześciu rozegranych wyścigów.

Tytuł mistrzyni świata w klasie Hansa 303 single wywalczyła również Olga Górnaś – Grudzień. Zawodniczka SŻN Bytom została ponadto sklasyfikowana na bardzo wysokim szóstym miejscu w klasyfikacji Open.

Rewelacyjnie spisał się debiutant w naszej kadrze narodowej – Andrzej Bury (AKS OSW Olsztyn), który zdobył złoty medal w klasie Hansa 2.3, przypływając na czele stawki we wszystkich regatowych wyścigach.

Należy podkreślić, że po raz pierwszy polska drużyna narodowa wróciła z mistrzostw świata aż z czterema złotymi medalami. Sukces jest tym cenniejszy, że regaty odbywały się w bardzo trudnych warunkach, przy zmiennym wietrze, różnej wysokości fal, a i konkurencja ze strony zawodników innych drużyn była bardziej wymagająca.