A A+ A++
A
InformacyjneData dodania: 2023-11-24

Sport nie ma barier

Osoby z niepełnosprawnościami warto namawiać do uprawiania sportu. Taka aktywność wpływa bowiem pozytywnie nie tylko na ich zdrowie fizyczne, ale również na samopoczucie psychiczne.

 

Niewątpliwie rośnie w Polsce liczba osób z niepełnosprawnościami uprawiających sport, czy działających na polu turystyki, ale wciąż dominuje wśród OzN postawa wycofania, unikania takich aktywności.

Aktywność fizyczna osób z niepełnosprawnościami jest nie do przecenienia, a w przypadku wielu osób ma znacznie większe znaczenie niż uprawianie sportu przez osoby zdrowe. Sport to przede wszystkim narzędzie do osiągnięcia poprawy sprawności fizycznej. Bardzo często zdarza się, że ćwiczenia sportowe są bardzo dobrą metodą rehabilitacji ruchowej. Po odpowiednim przygotowaniu niepełnosprawnej osoby do takiej aktywności, dobraniu właściwej dyscypliny i ćwiczeń, przy pomocy sportu można osiągnąć lepsze wyniki niż w przypadku tradycyjnej rehabilitacji.

Osobom z niepełnosprawnościami trzeba pokazywać dobre przykłady innych OzN, które uprawiają sport, osiągają na tym polu sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej. Bowiem osoby z niepełnosprawnościami, tak samo jak zdrowe osoby, potrzebują sportowych wzorców, wręcz idoli, żeby zacząć samemu uprawiać daną dyscyplinę sportu. Jeśli bowiem widzą, że ktoś, kto tak samo jak oni porusza się na wózku lub jest osobą niewidomą, niesłyszącą, a mimo to często już do wielu lat jeździ na rowerze, uprawia lekkoatletykę, gra w piłkę, to innym udowadnia, że „wystarczy tylko chcieć”. Nie brakuje i takich przykładów, że ktoś w czasach, gdy był zdrowy nie uprawiał sportu i dopiero po jakimś wypadku, gdy dotknęła go niepełnosprawność, odkrył wartość aktywności fizycznej. Co więcej, niejedna osoba stała się wyczynowym sportowcem, zdobywając medale na mistrzostwach Polski, Europy, świata i na igrzyskach paraolimpijskich. To jest wzorcowy przykład dla innych OzN.