A A+ A++
A
SportData dodania: 2023-11-15

Polki jadą na mistrzostwa świata w amp futbolu

Reprezentacja Polski kobiet w amp futbolu została zaproszona do udziału w pierwszych w historii tej dyscypliny mistrzostwach świata. Turniej zostanie rozegrany za rok w Kolumbii, a konkretnie w Barranquilli.

 

Kolumbijska Barranquilla będzie gościć uczestniczki mundialu w dniach 2-11 listopada 2024 roku. Międzynarodowa federacja wysyła poszczególnym reprezentacjom zaproszenia do udziału w turnieju, nie będzie organizowanych eliminacji, gdyż amp futbol w wydaniu kobiecym to bardzo młody sport, w wielu państwach dopiero raczkujący.

Także reprezentacja Polski funkcjonuje od niedawna, choć trzeba zauważyć, że nasza kadra narodowa powstała jako pierwsza drużyna w Europie w kobiecym amp futbolu. Biało-Czerwone rozegrały jak dotąd tylko jeden oficjalny mecz międzynarodowy, pokonując we wrześniu tego roku 1:0 reprezentację Stanów Zjednoczonych. Dla kronikarskiego obowiązku dodajmy, że spotkanie zostało rozegrane w Warszawie na stadionie Hutnika.

Amerykanki również będą rywalizować w Kolumbii o tytuł Mistrzyń Świata. Pewny jest także udział gospodyń, czyli reprezentacji Kolumbii oraz drużyn Haiti i Anglii. Turniejowa drabinka będzie stopniowo uzupełniana, a pełną listę reprezentacji narodowych uczestniczących w mistrzostwach świata poznamy dopiero w przyszłym roku. To właśnie dlatego, że drużyny jeszcze się organizują, kompletowane są kadry narodowe i nie wszystkie zespoły są już teraz gotowe do rywalizacji.

Dlaczego zdecydowano się na organizowanie mistrzostw świata kobiet w sytuacji, gdy żeński amp futbol jest jeszcze w powijakach? Chodzi przede wszystkim o jego promocję, pokazanie, że panie z niepełnosprawnościami ruchowymi również mogą grać w piłkę nożną. Mistrzostwa świata mają po prostu zachęcić kobiety ze wszystkich kontynentów i państw do uprawiania tego sportu.