A A+ A++
A
InformacyjneData dodania: 2023-11-16

Plebiscyt na Sportowca Roku ruchu paralimpijskiego

Ruszył 5. Plebiscyt Polskiego Komitetu Paralimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2023.

 

Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 4 grudnia. Oprócz Sportowca Roku zostaną nimi uhonorowani także: Trener Roku, Drużyna Roku oraz laureaci w kategoriach Wydarzenia Roku i Organizacja Roku. Tradycją poprzednich edycji było przyznawanie również nagród specjalnych i w tym roku zapewne będzie podobnie.

Plebiscyt składa się z trzech etapów, na razie zakończył się pierwszy, czyli zgłaszanie kandydatów. Spośród nich Kapituła Plebiscytu wybiera nominacje w czterech kategoriach: sportowiec (20 osób), trener (5 osób), drużyna (3 zespoły), organizacja sportowa (5 nominacji) wydarzenie sportowe (5 propozycji). Zadanie nie będzie łatwe, gdyż w tym roku nasi sportowcy z niepełnosprawnościami zdobyli grad medali na różnych międzynarodowych zawodach, w tym rangi mistrzostw świata lub Europy. Brylowaliśmy nie tylko indywidualnie, ale również w grach zespołowych.

Samo głosowanie ruszy 17 listopada i ważne będą w nim głosy zarówno kapituły, jak i internautów. Natomiast gala Sportowiec Roku będzie połączona z obchodami 25 – lecia istnienia Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Przypomnijmy, że w tamtym roku Sportowcem Roku został Szymon Sowiński z klubu ZSR Start Zielona Góra, który święcił sukcesy w strzelectwie. Trenerem 2022 Roku został z kolei Andrzej Ochal, który opiekuje się kadrą narodową w paratenisie stołowym. Za wydarzenie Roku uznano 50. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Szczecinie, a tytuł Organizacji Roku powędrował do Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”.

Organizatorem #Guttmanny2023 jest Polski Komitet Paralimpijski, a wydarzenie jest współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.