A A+ A++
A
SportData dodania: 2022-08-17

Olimpiady Specjalne wystartowały

Olimpiady specjalne – wyjątkowe wydarzenie

Do Rybnika przyjechali reprezentanci dwóch dyscyplin sportowych: pływania i bocce. W tej pierwszej dyscyplinie wystartowało 100 zawodników i zawodniczek, a w drugiej – 70. Pływacy startowali w wyścigach na dystansie od 25 do 100 metrów w stylach: dowolnym, klasycznym, grzbietowym, motylkowym oraz zmiennym na dystansach głównie od 25 do 100 metrów. Dystans 200 metrów pokonywali w jednym z wyścigów pływacy w stylu dowolnym. Rozegrano także sztafetę 4x25m w stylu dowolnym. 

Coraz większym zainteresowaniem sportowców cieszy się także bocce – w tej grze zawodnicy przeciwnych drużyn toczą czerwone lub zielone kule tak, by znalazły się jak najbliżej „palliny” – białej kuli, którą wprowadza się do gry na początku meczu. Gra wymaga skupienia i precyzji i okazuje się, że idealnie odnajduje się w niej wiele osób niepełnosprawnych intelektualnie. 

W tym roku odbędzie się w Polsce łącznie pięć edycji Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych. Kolejne odbędą się w Bydgoszczy (20-22 maja), Poznaniu (28-30 maja), Warszawie (3-5 czerwca), oraz wspólnie w Kielcach i Suchedniowie (4-7 lipca). Łącznie w zawodach ma wziąć udział ponad tysiąc sportowców, którzy będą rywalizować jeszcze w 10 dyscyplinach – oprócz pływania i bocce, m.in. lekkiej atletyce, piłce nożnej, koszykówce i kolarstwie. Te igrzyska wyłonią również skład polskiej reprezentacji na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych, które w 2023 roku odbędą się w stolicy Niemiec, Berlinie. Ma się na nich zjawić około 7 tysięcy sportowców.