A A+ A++
A
SportData dodania: 2022-08-17

Nie tylko turnus rehabilitacyjny

Osoby z niepełnosprawnościami rzadko wyjeżdżają na urlop, wolny czas spędzając głównie w domu. Często zadowalają się tylko wyjazdami na turnusy rehabilitacyjne. Ale tak być nie musi, zwłaszcza że oferta wypoczynku dla OzN jest coraz bogatsza. 

Z różnych badań wynika, że osoby z niepełnosprawnością opuszczają swoje domy w celach rekreacyjno-sportowych trzy razy rzadziej niż w pełni sprawni ludzie. Dla wielu jedyną możliwością spędzenia kilkunastu dni poza domem, w atrakcyjnym turystycznie miejscu, wydaje się turnus rehabilitacyjny. Unikają oni zaś, nawet w czasie wakacji, wyjazdów stricte turystycznych lub dla czystej rekreacji. 

Nie zawsze barierą jest brak pieniędzy, często są to bariery psychologiczne, czy organizacyjne, gdyż OzN nie wiedzą, gdzie znajdują się dostępne dla nich obiekty turystyczne czy miejsca noclegowe, bo nie zawsze jest możliwość skorzystania z hotelu, który z reguły jest dostosowany do potrzeb OzN. Brakuje również zindywidualizowanej oferty turystycznej dla tej grupy społecznej. 

Generalnie można pokusić się o stwierdzenie, że rynek usług turystycznych dla OzN dopiero się organizuje, w wielu miejscach zaś w zasadzie nie istnieje. Sytuacja na szczęście stopniowo się polepsza. Nawet w tak wydawałoby się trudnej sferze, jak szlaki turystyczne. Coraz częściej są one dostosowywane – tam, gdzie to jest możliwe – nawet dla wózków inwalidzkich. Istnieją już też miejsca, gdzie można jeździć turystycznie rowerami przystosowanymi dla OzN. Niepełnosprawni mogą też bez większych trudności korzystać z parków wodnych, parków rozrywki.  

Na pewno o wiele łatwiej jest korzystać OzN podczas turystycznych wyjazdów z obiektów muzealnych. Wystawy są nie tylko dostosowane do potrzeb osób mających kłopoty z poruszaniem się, ale uwzględniają również potrzeby ludzi niewidomych i słabowidzących (makiety dotykowe, audiobooki).