A A+ A++
A
InformacyjneData dodania: 2023-07-03

Promowanie siatkówki wśród niepełnosprawnych

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) oraz Olimpiady Specjalne będą wspólnie promować siatkówkę na całym świecie wśród osób z niepełnosprawnościami.

Memorandum w tej sprawie podpisano podczas Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Berlinie z udziałem wielu siatkarskich sław. Miejsce i czas zostały wybrane nieprzypadkowo, gdyż w zawodach w Niemczech rozgrywano również turniej siatkarski. Rolę propagatorów, można powiedzieć ambasadorów programu przyjęli m.in. Gilberto “Giba” Amauri de Godoy Filho (Brazylia), mistrz olimpijski i trzykrotny mistrz świata w siatkówce, Vladimir Grbić (Serbia), mistrz olimpijski w siatkówce, Sebastian Świderski – wielokrotny reprezentant Polski i wicemistrz świata (obecnie prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej) i Julius Brink (Niemcy), mistrz olimpijski i mistrz świata w siatkówce plażowej.

FIVB i Olimpiadom Specjalnym zależy na promowaniu, rozwoju siatkówki na całym świecie i w tym celu realizowane będą wspólne programy „opierające się na przekazywaniu wiedzy oraz programie Ambasadorów Olimpiad Specjalnych”. Chodzi m.in. podnoszenie jakości szkolenia siatkarzy, prowadzenie wspólnych działań sponsorskich i promocji sportowców.

Media cytowały słowa Ary S. Graçy, prezydenta FIVB, który podkreślał, że światowa federacja siatkarska „jest zachwycona możliwością połączenia sił z Olimpiadami Specjalnymi”. Graça wskazywał, że FIVB i ruch Olimpiad Specjalnych łączą wspólne wartości: integracja ludzi zdrowych i niepełnosprawnych, wzmocnienie roli sportu w tym procesie oraz promowania zdrowego stylu życia. Tim Shirver, przewodniczący Rady Olimpiad Specjalnych dodawał, że wspieranie potrzeb rodzin i OzN poprzez siatkówkę i sport ma kluczową rolę dla rozwoju społeczeństwa. Shirver jest przekonany, że współpraca z FIVB przyczyni się do podniesienia poziomu siatkówki wśród uczestników Olimpiad Specjalnych. W Polsce na podobne efekty liczy Sebastian Świderski, który od dawna angażuje się w promocję sportu w środowisku osób z niepełnosprawnościami.