A A+ A++
A
InformacyjneData dodania: 2023-03-21

Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa

21 marca to pierwszy dzień wiosny a także Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Warto zwrócić uwagę na rolę sportu, który jest dla osób z ZD wielką radością i często sensem życia.

W Polsce sport osób z zespołem Downa rozwija się dość prężnie. Jest to w dużej mierze za sprawa rodziców, którzy wierzą w umiejętności sportowe swoich dzieci. To oni motywują swoje pociechy do uprawiania wszelkich dziedzin sportu. To rodzice kierują dzieci na treningi i pomagają w ćwiczeniach, bo taka pomoc daje im impuls do uprawiania sportu.

Rodzice jak tarany pokonują wszelkie bariery niechęci, które spotykają na swojej drodze, gdy chcą zapisać dziecko na zajęcia sportowe. Kluby tłumaczą bowiem niechęć do przyjmowania zawodników z zespołem Downa, specjalnymi potrzebami osób z niepełnosprawnością, którymi nie mogą sprostać. Trenerzy i instruktorzy sportowi nie mają kierunkowego wykształcenia, by pracować z osobami z zespołem Downa, ale to jest tylko wymówka. Boją się, że praca z takimi osobami może im burzyć plan zajęć i wprowadzać chaos. To oczywiście jest nieprawdą, bo dzieciom czy młodzieży z zespołem Downa wystarczy dać przykład i aranżować sportowe aktywności. Na boisku, basenie, bieżni wystarczy pokazać kierunek reguły i techniki, a szybko opanują podstawy treningu. Osoby z zespołem Downa mają w sobie ogromny potencjał, ale także upór i brak zniechęcenia, co jest dobrym przyczynkiem do osiągania pożądanych rezultatów treningu.

Osoby z Zespołem Downa świetnie radzą sobie na „boiskach” krajowych i międzynarodowych. Federacja, która wspiera sport osób z Zespołem Downa, to Sports Union for Atleths with Down Syndrome. Wraz z krajowymi partnerami organizuje zawody w ośmiu dyscyplinach: lekkoatletyce, tenisie, tenisie stołowym, pływaniu, koszykówce, futsalu, judo i gimnastyce, narciarstwie i taekwondo. Żeby wystartować w zawodach organizowanych przez federację trzeba wypełnić minima podobnie, jak ma się to w sporcie osób pełnosprawnych. Do tego potrzebny jest profesjonalny trening. Rodzice osób z Zespołem Dawna mają spory problem z uzyskaniem dofinansowania do treningów. Osoby z Zespołem Downa zostały zakwalifikowane do Olimpiad Specjalnych, czyli tych które zajmują się sportem powszechnym w związku z tym osoby z trisomią chromosomu 21 kierowane są do organizacji zajmujących się tym sportem. Nie wzięto jednak pod uwagę, że ta niepełnosprawność wymaga większej liczby treningów, obozów czy pomocy fizjoterapeuty i psychologa, a środki kierowane do organizacji zajmujących się sportem powszechnym są równo dzielone na wszystkich zawodników.

Sportowcy z Zespołem Downa na arenach sportowych

Sport osób z Zespołem Downa wspiera Ministerstwo Sportu, Polski Komitet Paraolimpijski. Dzięki tym organizacjom i wsparciu rodziców oraz darczyńców i sponsorów osoby z ZD brały udział w mistrzostwach SU-DS. w pływaniu w Olbii, lekkoatletycznych w Tampere, Funchal i Porto, czy w imprezach INAS takich jak mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim w 2019 roku oraz letnie igrzyska INAS w 2018 roku. W 2021 roku we Włoskiej Ferrarze ma Mistrzostwa Europy osób z ZD polscy sportowcy zajęli trzecie miejsce wśród 17 państw. W składzie reprezentacji byli: pływacy, judocy, lekkoatleci, tenisiści stołowi. Pływacy, a wśród nich multimedalistka się Jagoda Litner na jedenastu dystansach dotarli do finałów. Pływaczki synchroniczne zdobyły dwa złote medale i jeden brąz. Biało-czerwoni lekkoatleci wywalczyli 17 krążków: jeden złoty, siedem srebrnych i dziewięć brązowych. Medalami pochwalić się mogli także judocy, którzy w ostatecznej kwalifikacji zajęli drugie miejsce. W lekkoatletycznych mistrzostwach świata osób z zespołem Downa, które odbyły się w Czechach w 2022 roku wzięło udział troje polskich sportowców. Zuzanna Szymańska zdobyła brąz w rzucie dyskiem, a Kamil Grabowski dwa brązowe krążki w biegach na 400 i 1500 m. Wielkim sukces w sporcie odniósł Bartosz Matusiewicz. Jest pierwszą osobą z zespołem Downa, która ukończyła triathlon na pełnym olimpijskim dystansie. Bartosz jest także wicemistrzem Europy w pływaniu stylem zmiennym osób z zespołem Downa.

Fundacja Neuron+ kibicuje wszystkim sportowcom!